Правила поводження на воді

Комунальний заклад "Обласний територіальний центр екстренної медичної допомоги" Херсонської обласної ради закликає громадян дотримуватися елементарних правил відпочинку поблизу водойм! 
З початком купального сезон люди масово вирушають на відпочинок до водойм. Досить часто громадяни нехтують елементарними правилами безпеки, що стає причиною трагічних наслідків.

З середини червня 2018 року на водних об’єктах Херсонщини загинуло 29 людей, з них четверо дітей.

Саме тому Херсонський обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф закликає вас під час відпочинку біля водойм дотримуватися елементарних правил безпеки, а також проводити профілактично-роз’яснювальну роботу зі своїми дітьми.
 
 Варто пам'ятати:
- купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання;
- температура води повинна бути не нижче +17 °С, в більш холодній - перебувати небезпечно. Плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3 - 5 хвилин;
- не входьте, не пірнайте у воду після тривалого перебування на сонці;
- не входьте у воду в стані алкогольного сп'яніння;
- якщо немає поблизу обладнаного пляжу, вибирайте безпечне для купання місце з поступовим схилом та твердим і чистим дном. У воду заходьте обережно;
- ніколи не пірнайте в незнайомих місцях;
- не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах;
- якщо вас захопило течією, не намагайтеся з цим боротися. Треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега;
- не панікуйте, навіть якщо ви потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і зробивши сильний ривок вбік, спливти;
- дуже обережно плавайте на надувних матрацах, автомобільних камерах і надувних іграшках. Вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега;
- купання дітей ні в якому разі не повинно проходити без нагляду дорослих, які добре вміють плавати;
- за будь-яких умов не лишайте біля води дітей;
- не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас;
- у разі виникнення загрозливої ситуації негайно викликайте аварійно-рятувальну службу (телефон 101), а при необхідності – швидку медичну допомогу (телефон 103).
Дотримання правил поведінки на воді – попередження загибелі людей!

 

Надання першої медичної допомоги при утопленні

Кожен з нас повинен хоча б у загальних рисах мати уявлення про те, як здійснюється надання першої медичної допомоги при утопленні. Почнемо з того, що розглянемо причини, за якими, власне, тонуть люди.
По-перше, однією з головних причин є паніка, тобто почуття страху, неважливо реальна небезпека присутній або уявна.
По-друге, людини до дна здатні відправити перепади температури води, наприклад, холодний джерело на дні різко контрастує з теплою водою на поверхні.
По-третє, вир, сильна течія, шторми можуть послужити причиною утоплення людини.
По-четверте, хворобливий стан, припадок, наприклад, проблеми з серцем.
По-п’яте, дуже частою причиною стають стрибки у воду, при яких можна вдаритися об дно, та й про воду теж можна серйозно «прикластися», буває, що при неправильному стрибку пошкоджується хребет.
Слід особливо відзначити таку поширену причину, по якій тонуть люди — це алкогольне сп’яніння. При вживанні «гарячливого» не варто взагалі лізти в воду.
Для того щоб надання першої долікарської медичної допомоги при утопленні було не марним, природно, слід якомога швидше витягнути потерпілого з води. Для цього, швидше за все, доведеться самому добиратися до потопаючого уплав. Слід зазначити, що в процесі порятунку потопаючого потрібно виконувати деякі заходи, оскільки якщо потоне сам рятує, в наявність будуть два трупи і жодного врятованого. Тому потрібно дотримуватися кількох правил при порятунку потопаючого:
1. Якщо потопаючий тримається на воді, до нього слід намагатися підпливти ззаду, оскільки в паніці людина рефлекторно схопить свого рятівника і затягне його на дно. Якщо це все ж сталося, найкраще, набравши повітря, злегка зануритися у воду, щоб трохи «притопити» збожеволілого потопаючу людину, послабивши тим самим захоплення і даючи собі можливість врятувати і себе і його.
2. Якщо ж потопаючий вже занурився у воду, потрібно пірнути і постаратися його виявити, після чого рекомендується взяти його за волосся або руку і спливти. Намагаючись тримати обличчя потерпілого на поверхні, слід дістатися з ним до берега і приступити до надання першої допомоги.
Які дії слід зробити, щоб надання першої долікарської медичної допомоги увінчалося успіхом? Для початку слід визначити, чи є пульс і дихання у потерпілого. Якщо так, то необхідно перевернути його на живіт, так, щоб голова була внизу. Обстежте порожнину рота у потерпілого, вона повинна бути вільною, засуньте пальці в рот таким чином, щоб його вирвало — це призведе до того, що життєві функції почнуть відновлюватися. Надання вами першої медичної допомоги при утопленні повинно проходити близько десяти хвилин, протягом яких організм потерпілого звільняється від рідини. Слідкуйте за тим, щоб вода покинула легені. Не можна залишати потерпілого навіть після того, коли, здавалося б, все пройшло вдало. Пережитий стрес і навантаження на серце можуть нести непередбачені наслідки, тому дочекайтеся прибуття кваліфікованої медичної допомоги.
Проте може статися так, що потерпілий не подає ознак життя, що можна зробити в цьому випадку? Для початку не панікуйте, людину ще можна врятувати, головне робити все швидко і чітко. Випадок цей набагато важче попереднього, але шанси на порятунок ще залишаються.
Якщо блювотних позивів у потерпілого при засування йому пальців у рот і натисканні на основу мови немає, то не втрачаючи ні хвилини слід приступати до надання першої медичної допомоги, яка потрібна при утопленні. Перевірте пульс, перевірте реакцію зіниць на світло — посвітивши йому в очі. Якщо пульс не прощупується, негайно приступайте до серцево-легеневої реанімації. Як проводяться реанімаційні дії:
А) Слід покласти людину на спину.
Б) Закинути голову, щоб підборіддя дивився вгору, затиснувши при цьому ніс.
В) З рота в рот робиться два вдування
Г) Пальма покласти на груди потерпілого, зверху покласти другу руку. Руки тримати прямо.
Д) ритмічними рухами тиснути на груди утопшего, не відриваючи рук. Приблизно 15 разів за 10 секунд.
Е) Знову закинути голову вгору підборіддям, затиснути ніс, зробити два вдування.
Цикл всіх заходів триває безупинно мінімум двадцять хвилин, періодично перевіряється пульс. Якщо серцебиття відновилося, реанімацію закінчують, допомагають потерпілому, як в першому випадку, звільнити організм від зайвої води. Якщо в процесі реанімаційних дій у роті постраждалого накопичується вміст, слід звільняти ротову порожнину від нього.
При успішному завершенні, слід обтерти потерпілого сухим рушником, укрити його і дочекатися приїзду «Швидкої допомоги». Якщо людина знаходилася без свідомості тривалий час, йому може знадобитися госпіталізація. У кожному разі, не можна нехтувати послугами медиків, навіть при, на перший погляд, успішному результаті.
Херсонський обласний центр екстреної медичної допомоги 
та медицини катастроф